Orzeczenie o obowiązku alimentacyjnym, niezależnie od tego, czy dotyczy nas jako uprawnionych, tudzież zobowiązanych, może zostać zmienione w razie zmiany stosunków. Pod tym użytym przez ustawodawcę sformułowaniem, rozumieć należy zmianę w okolicznościach, które są istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu. Krótko mówiąc, chodzi o sytuacje, w których dochodzi do istotnego zmniejszenia lub ustania możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego rodzica albo istotnego zwiększenia się usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Skutkiem takich zmian jest potrzeba skorygowania i zaktualizowania obowiązku alimentacyjnego.
Zwiększenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka związane będzie z jego rozwojem, dorastaniem, rozpoczęciem nauki w szkole, rozwijaniem pasji i zainteresowań itp. Sądy, także te w Poznaniu, przyjmują, że sam upływ czasu i związany z nim wzrost wysokości wydatków na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka wystarczająco uzasadniają przyjęcie, że doszło do zmiany okoliczności, uzasadniających zmianę orzeczenia o obowiązku alimentacyjnym.
Z kolei, zmniejszenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, stanowiące podstawę do zmiany orzeczenia w zakresie obowiązku alimentacyjnego, nie zawsze wynikało będzie z utraty pracy. Sądy wskazują raczej na utratę uprawnień wymaganych do wykonywania danej pracy (np. utrata prawa jazdy), pozostając na stanowisku, że zobowiązany, zawsze może znaleźć zatrudnienie u innego pracodawcy, jeżeli tymi uprawnieniami wciąż dysponuje. Zasadnym jednak będzie przyjęcie, że podstawą powództwa o obniżenie wysokości obowiązku alimentacyjnego z pewnością będą takie okoliczności jak znaczący spadek otrzymywanego wynagrodzenia, zmniejszenie przychodów z działalności gospodarczej, wskutek niekorzystnej koniunktury na rynku, wypadek lub choroba, znacząco utrudniające lub wręcz uniemożliwiające wykonywanie dotychczasowej pracy, a także, co może wydawać się niekiedy kontrowersyjne, fakt założenia nowej rodziny. Jak wskazuje się w doktrynie, zawarcie przez zobowiązanego kolejnego małżeństwa i powstanie po jego stronie nowych obowiązków rodzinnych o charakterze majątkowym może wpływać na pogorszenie jego sytuacji majątkowej i uzasadniać zmniejszenie alimentów w związku z koniecznością ponoszenia kosztów utrzymania małżonka, a niekiedy również innych osób.
Zmiana stosunków, o jakiej mowa w omawianych przepisach, musi nastąpić po zamknięciu rozprawy poprzedzającej wydanie wyroku zasądzającego dotychczasowe alimenty, a zatem musi to być okoliczności nowa, nieistniejąca w trakcie orzekania o dotychczasowym obowiązku alimentacyjnym.
Warto zaznaczyć, że w celu ochrony interesów osoby uprawnionej do alimentów, ustawodawca przewidział pewne ograniczenia, które powodują, że nie każda zmiana stosunków będzie podstawą do zmiany orzeczenia o obowiązku alimentacyjnym. I tak, jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych. Jeżeli zatem zobowiązany rodzic celowo rezygnuje z dobrze płatnej pracy, zmienia ją na mniej opłacalną, odrzuca intratną propozycję biznesową, wówczas okoliczności te, nie będą mogły stanowić podstawy do obniżenia ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego.
Skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci określić wysokość przysługujących alimentów
Nie wiesz co dalej? Pomogę Tobie.